Thodex Kripto Para Haberleri

Blockchain Hakkında Merak Edilenler

Todeks Blockchain, internet üzerinde bulunan bir ağ aracılığıyla toplanan bilgilerin kaydedildiği bir çeşit defterdir. Bu teknoloji; bir şirket, kurum veya uygulama değildir. İnternetteki verileri belgeleyen bir yöntemdir. Teknoloji, sosyal ağlar, haber platformları, oyunlar, borsalar, tahmin piyasaları, mağazalar ve daha birçok alanda uygulamaları geliştirmek için kullanılabilir.

Bir Blockchain’e kaydedilen bilgi; para transferini, herhangi bir işlemi, kişinin kimliğini, iki taraf arasında yapılan anlaşmayı gösterebilir. Bunu yapmak için de ağdaki kullanıcılardan onay alınması gereklidir. Bu onay Consensus adı verilen bir anlaşma ile sağlanır. Bu anlaşmaya varan kullanıcıların cihazları arasında bir yerde bulunan sistemde; bilgi paylaşmak veya var olan bilgilerde değişiklik yapabilmek için anlaşmayı yapanların bilgi ve izni olmalıdır.

Neden Blockchain Olarak Adlandırılır?

Blockchain, Türkçe’de “Blok Zincir” anlamına gelmektedir. İsmini çalışma metodundan almıştır. Yani bilginin diğer bloklarla zincir oluşturmak için birbirine bağlanıp bloklar halinde paketlenmesidir.  Todex Blockchain’de depolanan bilgiyi güvenilir yapan da blokları bir zincire bağlamasıdır. Bilgiler bir bloğa kaydedildikten sonra her blok, zincir halinde birbirine bağlanarak kaydedilir ve bilgiler zincirin parçası olan diğer blok kullanıcılarının izni olmadan hiçbir şekilde değiştirilemez. Çünkü değiştirilmek istenilen bloğun değiştirilmesi için zincirin her bir halkası değiştirilmelidir.

Her blok kaydettiği bilgilerin yanı sıra bu bilgilerin kaydedilme zamanının olduğu bir zaman mührünü de içerir. Ayrıca, kaydı yapan kullanıcıya ait dijital imza ve zincirdeki önceki bloğa bağlanabilmesi için bloğun bağlantısını da içerecektir. Bu bağlantı, blok içerisindeki bilginin değiştirilmesini ve iki blok arasına başka bir blok yerleştirilmesini engeller. Bunu yapmak için tüm blokların düzenlenmesi gerekir. Sonuç olarak her blok; önceki bloğu ve bütün blok zincirinin güvenliğini güçlendirir. Çünkü; herhangi bir bilgi üzerinde işlem yapmak sadece o blokta değil, zincire ait bir çok blokta işlem yapmak anlamına gelir.

Blockchain’i Kim Buldu & Kurucusu Kimdir?

Blockchain teknolojisi ilk olarak 2008 yılında Bitcoin’in kurucusu olan Satoshi Nakamoto tarafından yayımlanan Whitepaper belgesinde tanıtıldı. Bitcoin ve diğer kripto (Dijital) para birimlerinin yükselişi ile birlikte ivme kazanan Blockchain teknolojisi günümüzde en önemli teknolojik gelişmelerden birisidir.

Related Posts

Leave a Reply