Thodex Kripto Para Haberleri

Bitcoin Mining Nasıl Yapılır?

Bitcoin mining işlemi demek aslında bir nevi Bitcoin üretmek demektir. Toplam arz olarak 21 milyon adet ile sınırlandırılmış olan bu kripto para varlığının belirli bir emek, çaba ve işlem karşılığında ödüllendirilmesi mantığına dayanarak çalışan bu sistemin merkeziyetsiz bir şekilde bu sürecin ilerletilmesine yaramaktadır. Yani Bitcoin madencilik işleminin tasarlanmasındaki ana amaç, merkeziyetsiz bir yapı olduğu için blockchain teknolojisinde yer alan her işlemin tutulduğu defter kayıtlarının dağınık merkezlerce kayıt ettirilmesini sağlamaktır. Bu işlem karşılığında da belirli bir ödül verilmelidir ki o merkezler işleyişlerini sürdürmeye devam etsin.

Bitcoin mining işlemi için öncelikle hızlı, güçlü ve modern donanımlar sahip olan işlemciler gereklidir. Çünkü sorulan kod bulmacasının cevabını bulana kadar, milyonlarca kez deneme yapılacaktır. İşte bu esnada saniye başına düşen işlem sayıları mining işlemini etkilemektedir. Ne kadar hızlı işlem gücünüz var ise o kadar fazla ödülü bulma gücüne sahip olur, ayrıca transfer işlem onaylarından da kazanç sağlanabilir. Şuna da dikkat etmek gereklidir ki bu sistemlerin çalışması için enerji tüketimine de gereksinim vardır. Kazanılan Bitcoin’den daha fazla enerji harcanması Bitcoin mining işlemini olumsuz etkileyecektir.

bitcoin-mining

Bitcoin Mining Çeşitleri ve Gelişim Süreci

İşlem gücüne sahip olan birçok donanım ile bu kazım işlemi yapılabilir. Bitcoinin ilk çıktığı dönemlerde CPU Mining yapılırken, daha sonraki süreçte GPU Mining ve günümüzde de ASIC Sistem Mining yöntemi daha çok tercih edilmektedir.

CPU Mining işlemi Bitcoin kripto parasının ilk çıkmış olduğu, rekabetin düşük, ödülün fazla ve çözülecek olan yazılımın daha kolay olduğu dönemlerde tercih edilen bir yöntemdi. Ancak günümüz için çözülecek olan bulmacanın zorluğu, çok güçlü rakip minerların olması, ödülün düşük olması bu durumu karsız ve kazançsız bir hale itmektedir. Hatta harcanan enerji daha fazla olabilmektedir. Bu yüzden bu yöntem artık nadir olarak kullanılmaktadır.
GPU Mining ise ekran kartı işlemcilerinin yapmış olduğu kazım işlemidir. Madencilik esnasında çözülmesi gereken matematiksel problemleri daha verimli bir şekilde çözmesi ve daha hızlı işlem gücüne sahip olması nedeni ile tercih edilmektedir.

Ancak günümüzün anan BTC mining sistemleri ASIC donanımlardır. Sadece mining işlemi için özel olarak üretilen sistemler olduğu için çok daha başarılı bir sonuç elde edilmektedir.